Bardzo często zdarzają się nam relacje następujących typów:

  • nauczyciel — uczeń
  • nauczyciel polskiego — nauczyciel informatyki
  • doradca bankowy — klient banku
  • sprzedawca internetowy — klient

Do tej pory nawet najlepsze oprogramowanie oparte było na założeniu, że jedna osoba opracowuje dokument. Potem zapisuje go w odpowiednim miejscu, znanym drugiej osobie, i prosi ją o korektę, dopasowanie do wymogów, zwrócenie uwagi na błędy itp.

Proszony o pomoc zwykle otwiera wtedy dokument w specjalnym trybie, nazywanym do korekty i proponuje zmiany, poprawia błędy, komentuje złe sformułowania. Po czym zamyka dokument i informuje inicjatora współpracy, że tekst jest już opracowany i trzeba tylko zaakceptować zmiany lub zaproponować jakieś inne warianty do dyskusji. Oczywiście na każdym etapie można do współpracy zatrudnić Skype’a czy też jakiś inny komunikator, żeby trochę przyśpieszyć i ułatwić współpracę. Ale zawsze problem jest taki, że dokument do edycji może być otwarty tylko przez jedną osobę.

office_2016-600x450Chyba że mamy system umożliwiający wersjonowanie dokumentów. Ale i wtedy jedna ze stron musi podjąć trud scalenia różnic pomiędzy wersjami i przygotowania ostatecznej wersji.

Wraz z wersją Office 2016 (premiera 22 września 2015) współpraca, a także pomoc zdalna w zakresie tworzenia dokumentów dostaną nowe możliwości. Spróbujemy je za chwilę pokazać. Co będzie nam potrzebne?

  1. Office 2016 zainstalowany na komputerze,
  2. dokument zapisany w chmurze OneDrive.

I nic więcej.

Za chwilę zapiszę ten tekst i udostępnię go współpracownikowi. Połączę się z nim przez Skype’a. Ja włączę nagrywanie zawartości mojego pulpitu. Wszyscy razem zobaczymy, co on zrobi z tym tekstem, ile brakujących przecinków i innych niedoskonałości językowych poprawi ;). No i zobaczymy, czy pozwoli mi jeszcze coś dopisać po mojej stronie.