Obawiałem się, że z uaktualnieniem do Windows 10 tabletów 1 GB RAM / 16 GB dysku flash będzie jakiś problem, ale … poszło jak po maśle.

WP_20150730_11_00_54_Pro (2)
Nie chciałem czekać, aż sam Microsoft zastuka i powie, że już czas na darmowe uaktualnienie (tak naprawdę to ręce za bardzo świerzbiły…). Jak tylko dostałem nośnik Windows 10, przystąpiłem do uaktualnienia mojego tabletu Kiano Intelect 8 3G MS.
Wybrałem opcję „zachowaj tylko moje dane osobiste” — bo po co mi reszta?Aktualizacja zażyczyła sobie dodatkowej przestrzeni dyskowej na dane tymczasowe. Podłączyłem na wszelki wypadek dysk USB, ale tablet zadowolił się miejscem dostępnym na karcie SD.
I to wszystko co było potrzebne do szczęścia. Mam od dziś Kiano Intelect 8 3G MS z systemem Windows 10.
Jestem bardzo zadowolony. Wydaje mi się — choć nie mogę tego potwierdzić żadnymi badaniami i eksperymentami — że nawet dotykowy interface tabletu stał się bardziej precyzyjny. I momenty, gdy nie trafiam paluchem tam gdzie trzeba, zdarzają się rzadziej niż w Windows 8.1. Ale wracając do rzeczy mierzalnych. Po aktualizacji tabletu do Windows 10 dyski mojego urządzenia wyglądają jak na poniższym zrzucie ekranowym:​

JakWyglądaDysk

Zniknęła wielka partycja z systemem operacyjnym. Istnieje wprawdzie partycja odzyskiwania, ale zajmuje tylko 0,5 GB. Na dysku C: po pierwszych instalacjach aplikacji mam 3,5 GB wolnego miejsca. I to po przeniesieniu lokalizacji danych osobistych na kartę micro SD. Niestety tylko OneDrive nie daje się przenieść na kartę, ale z dyskusji insiderów z Microsoftem wynika, że i ten problem zostanie rozwiązany w pierwszych uaktualnieniach systemu. Podobno jeszcze zanim skończy się lato.
Na razie postanowiłem nie wdrażać OneDrive w lokalizacji na C:\. Będę korzystał z zachowanej ostatniej wersji offline OneDrive, jaka została mi na dysku D:\.

UsunięcieDanychOsobistychZdyskuC

Gdy będzie można zmienić lokalizację aktywnego OneDrive na dysk D:\, będzie oczywiście lepiej. Jak widać poniżej, na dysku D:\ po aktualizacji pozostał folder $WINDOWS.~TMP (prawie 6 GB). No i oczywiście wszystkie lokalizacje moich danych osobistych też znalazły się na D:\.​
DyskD
A tak wygląda strona właściwości systemu mojego tabletu:​

 

WłasnościSystemuTabletu
Jak widać, na tablet trafiła wersja Windows 10 Enterprise (taki mam dostępny nośnik Windows 10). Być może gdybym doczekał do bezpłatnego uaktualnienia z Microsoft (byłaby to wersja Windows 10 Home), ilość wolnego miejsca na C:\ byłaby jeszcze większa.
Dalsze próby działania na Windows 10 na tablecie to sparowanie klawiatury i myszy Bluetooth i instalacja drukarki. Wszystko poszło naprawdę bezproblemowo — lepiej niż w Windows 8.1, w którym miałem trochę problemów z myszą. Sprawdziłem również, czy mam dostęp z tabletu do firmowej domeny. Podłączyłem się także bez problemu, mimo że nie zrealizowałem klasycznego zapisania tabletu do domeny. A potem zainstalowałem aplikację IPLA i sprawdziłem, jak działają multimedia.
Naprawdę jestem zadowolony!
Jeśli ktoś chciałby, żebym coś wypróbował specjalnie, zapraszam do zadawania pytań i przedstawiania problemów.