Poddany próbie sześciolatek od co najmniej czterech lat do zabawy potrzebował klawiatury i myszki. Ostatnio do klawiatury przykleił sobie taśmą klejącą zeszyt.

W zeszłym roku „programował” mnie i saperkę na plaży, a potem już tylko mnie na dywanie w pokoju. To drugie programowanie było dla nas obu odkryciem nowego wymiaru zabawy. Skończyło się certyfikatem (wtedy dla pięciolatka) na stronie http://godzinakodowania.pl

Komputer (na próbę)


Jako komputer wymyśliłem najtańszą wersję Intel Compute Stick z Windows. Dołożyłem do tego hub USB, przewodową klawiaturę i myszkę, najprostszą kamerę USB za 30 zł. To ma być komplet uzupełniany w każdym nowym miejscu o monitor lub telewizor z wejściem HDMI.

Oczywiście komputer przygotowałem zgodnie z procedurą opisaną we wpisie o cyfrowej ochronie rodzicielskiej.

Plan na pierwszy tydzień


OneNote do ćwiczeń pisania i czytania

Znana już z zeszłego roku Godzinakodowania.pl

Khan Academy — sprawdziłem, czy w rozdziale Początek matematyki stopień trudności zadań nie przekracza możliwości sześciolatka

Khan Academy — z własnej ciekawości pooglądałem filmy o astronomii, wyjaśniające, co się dzieje na naszym niebie, i stwierdziłem, że też można ich użyć w działaniu z sześciolatkiem
Khan Academy — wpadła mi w oczy nazwa działu: Matematyka dla zabawy i dla chwały.

Wykonanie planu


Stanowisko komputerowe zostało usytuowane obok mojego.

Zacząłem od pytania: Czy rodzice pozwalają mu samemu włączać zasilacze elektroniczne do gniazdka? Skoro tak, to przerobiliśmy temat poskładania komputera. W ciągu tygodnia jeszcze z 5 albo 6 razy komputer był składany od nowa. W końcu zabawa w klocki fajna jest.

Zalety OneNote były mojemu sześciolatkowi już znane. Skupiłem się więc na tym, żeby umiał go sam uruchomić (tego sam do tej pory nie robił — nie miał komputera).

Wystartowaliśmy Khan Academy. Początek matematyki w opcji Misja. Pojawił się problem trudności czytania tekstu. Komputerowa pochwała po każdym rozwiązaniu i nagrody po każdej szóstce zadań to było to, co było potrzebne. Każde pytanie z innej (trochę) beczki! To zupełnie co innego niż nudne ćwiczenie słupków. Wprawdzie musiałem co dłuższe teksty zadań czytać sam, ale takiej uwagi i zapału w rozwiązywaniu łamigłówek jeszcze nie widziałem.

Widząc trochę znużenia, a i mając potrzebę oderwania się od czytania, zaproponowałem trochę astronomii z zasobów Khan Academy. Zadziałało tak, że do końca tygodnia sześciolatek w tandemie z pięcioletnią kuzynką obejrzeli 40 filmów z tego zakresu. A jeszcze lepsze jest to, że oboje złapali wiele informacji i po filmach sobie o nich opowiadali. I były to rozmowy bez mylenia pojęć.

Nie chcąc, by przerobili Astronomię do końca w tydzień, zaproponowałem dzieciakom dział Matematyka dla zabawy i dla chwały też w Khan Academy. Przez moment myślałem, że wpadłem na minę, bo okazało się, że są tam świetne filmy, ale bez tłumaczenia słów lektora na polski. Już miałem przekonywać do przerwania eksperymentu, ale pięciolatka wypadła do drugiego pokoju. Wróciła z papierem i kredkami i inspirowana pokazem kreślenia krzywych Fibonacciego zaczęła rysować najprzeróżniejsze rzeczy. Tak jakby jednak rozumiała, co do niej lektor po angielsku mówi.

Godzina kodowania w tygodniu próby to powtórka tego, co było w zeszłym roku. Trochę problemów znowu było z wybieraniem ćwiczeń, zbyt szybkim przeskakiwaniem do najtrudniejszych zadań no i zbaczaniem z tematu (albo w bok, albo na manowce). Po powtórkach wybraliśmy programowanie w Minecraft. I to znowu był powrót, tym razem w komputerze, do programowania owcami, krówkami i innymi obiektami. Zadania dla dziecka niebanalne, można powiedzieć że trudne, ale satysfakcja jeszcze większa.

Dużo rzeczy w tym tygodniu próby poszło jednak na żywioł, ale nikt się nie nudził. Ani razu nie padło pytanie ani o Maszę, ani o Boba Budowniczego, ani o żadne gry. Na koniec wakacji decyzją rodziców komputer pojechał z sześciolatkiem do domu,. Warunek — ma być rozsądnie wykorzystywany.

Bo komputer to nie jest zabawka. I nie jest to prezent!

Rezultaty ochrony rodzicielskiej pokażę w następnym wpisie. Będą one dotyczyły któregoś z kolejnych tygodni działania sześciolatka z komputerem.

Instrukcja jak wdrożyć ochronę rodzicielską w Windows została spisana we wpisie Cyfrowa ochrona rodzicielska.