Taki znaczek otwiera drogę do funkcji pióra cyfrowego na komputerach z Windows 10  z ekranem dotykowym począwszy od wersji uaktualnienia rocznicowego. Znaleźć go można w obszarze powiadomień w pasku zadań przy zegarze.

  • 55 lat temu zaczynałem pisanie od laseczek w zeszycie w linie
  • 40 lat temu zasiadłem do klawiatury komputera
  • od 10 lat za długopis chwytam tylko wtedy, gdy trzeba coś podpisać w banku

Wiele lat temu (nie chce mi się szukać ile) Toshiba obiecywała nam w krótkim czasie zwijane ekrany notebooków z własnościami atramentu cyfrowego. Bardzo mi się podobał ten pomysł. Wszystko w nim  było wspaniałe oprócz czekania na realizację. Dotykowość ekranów tabletowych i komputerowych do niedawna ograniczała się raczej tylko do dotykowego sterowania tabletem, czy komputerem. Do tworzenia notatek lepiej nadawały się metody fotograficzne, jak choćby Office Lens, lub pracowite stukanie w klawiaturę. Tylko pasjonaci i naprawdę zdolni i utalentowani ludzie potrafili sobie poradzić z dostępną techniką. Jako przykład niech posłuży obraz Marcina Mitury malowany na ekranie telefonu Lumia.

A tu można zobaczyć, jak taki obraz powstaje. Oczywiście trwa to nieco dłużej niż na tym zapętlonym filmiku. Autorem filmiku jest również Marcin Mitura.

Od niedawna mamy jednak w systemie Windows 10 dopracowane funkcje dotykowe. Microsoft promuje technologię pióra cyfrowego w edukacji w połączeniu z tablicami interaktywnymi, bądź z wielkoformatowymi komputerami Microsoft Surface Hub.

Poza tym Microsoft proponuje też całą linię urządzeń Surface jako indywidualne wyposażenie nauczycieli, uczniów i entuzjastów techniki pióra cyfrowego.

Oczywiście wszystkie urządzenia Microsoft Surface doskonale współpracują ze sobą nawzajem i z chmurą OneDrive. Ich wykorzystanie w klasie z tablicą interaktywną jest naturalne i proste.
Jako zupełną nowość, dostępną dla prawie każdego Kowalskiego, mamy od bardzo niedawna pióro cyfrowe do tabletu Edge 1084 firmy Krüger&Matz. Sprawdziliśmy – pióro działa tak jak na Surface. Brakuje tylko jednego przycisku na drugim końcu pióra cyfrowego. Cena kompletu tablet (z klawiaturą) i pióro cyfrowe nie przekracza 1000 zł. W naszej witrynie będziemy jeszcze pisać o tym zestawie.

Ozdoby choinki na tablecie kreowane piórem cyfrowym.